Content |
Uit Woord vooraf:
Het is een boeiende bezigheid om in de archieven op zoek te gaan naar onze voorouders. En wie zich eenmaal begint te verdiepen in het verleden komt vaak tot verrassende ontdekkingen.
Behalve een familiegeschiedenis bevat dit boek ook een stuk molengeschiedenis. Het molenaarsberoep loopt als een rode draad door het hele verhaal van de Coppensen, vanaf het begin te St. Oedenrode tot op de huidige dag. In de boeken en artikelen over Brabantse molens en molenaars ontbreekt zelden de naam Coppens. Van deze publicaties heb ik bij het schrijven een dankbaar gebruik gemaakt.
Een boek als dit behoort, zo mogelijk, een verklaring af te geven van het ontstaan van de familienaam. De naam Coppens is ontstaan als patronymicum of vadersnaam, de oudste vorm van geslachtsnaam in ons land. Cop of Coppe was van oudsher een jongensnaam, afgeleid van Jacob. Coppens betekent eigenlijk “zoon van Cop”, zoals Huygens betekent “zoon van Huyg”.
In oudere stukken wordt in plaats van Coppens soms ook Koppens geschreven. Na de invoering van de Burgerlijke Stand in 1811 wordt de naam, althans van dit geslacht, uitsluitend met de beginletter C geschreven.
Inhoud:
Inleiding
- de molen op de Koeveringe
- afstammelingen van Adriaen Coppens en Emerens Clomp
- molenaars en landbouwers te Oirschot
- van St. Oedenrode naar Boxtel
- molenaars aan het Hinthamereind (1747-1870)
- zakenlieden in Den Bosch
- molenaars te Heeswijk en Dinther
- molenaars aan de Peelrand
- Jacob Coppens (ca. 1650-1716)
- molenaars te Helvoirt
- molenaars in Maasbommel, Vught en Boxtel
- de Udenhoutse tak
- de Tilburgse tak
- molenaars uit Hilvarenbeek, Reusel en Beek
- Cornelis Coppens (1833-1917) en zijn negen zoons
Personenregister
Genealogie
Noten
Aanvullingen
|